2018 Regional Specialty Results

We had a great turn-out to our club’s Regional Specialty in conjunction with the Mt Baker Kennel Club Show at the Northwest Fairgrounds in Lynden, WA on Saturday, May 19.

The day started off with breed judging at the Mt Baker Kennel Club Show, followed by our club’s quarterly meeting with a quorum of Voting members, and then launched into a memorable afternoon of conformation, obedience, and rally events.

For the conformation show thanks for everyone’s patience and understanding with the interruption of the show due to the judge becoming ill during the event. As the saying goes, the show must go on, and the judging of the Best of Breed Competition was done by Debbie Melgreen.

Thanks to all those who participated, came to watch, as well as volunteered before and during the event.

Show results are available on BaRay event services, and the winners are…

Saturday, May 19 – Regional Specialty

CONFORMATION

Judges Charles Bagnell and Debbie L Melgreen (Best of Breed Competition)

DOGS
6-9 months
1. SISU LIFE’S JOURNEY TO THE PAST – Hallie Howe, Ashley Nagle

9-12 months
1. CASCADE SITTIN’ ON THE DOCK OF THE BAY – Cynthia Thorson, Richard Thorson
2. JEWEL DE AGUA’S LUCKY STAR – Susan Salvin

12-18 months
1. SISU O’CAPTAIN MY CAPTAIN – Hallie Howe

Amateur Owner Handler
1. LOOKOUT’S CAPTAIN LUCKY – Stephanie Viaene, Kevin Viaene

Open Dog
1. ACOSTAR OSH KOSH BGOSH TANAKI – Valerie Berry, Lesley Millar

Winners Dog: ACOSTAR OSH KOSH BGOSH TANAKI – Valerie Berry, Lesley Millar
Reserved Winners Dog: TANAKI’S HAPPILY EVER AFTER – Valerie Berry, Kayla Penney

BITCHES
6-9 months Bitch
1. CASCADE A BAKER’S DOZEN – Cynthia Thorson, Richard Thorson
2. CASCADE ROLLING IN THE DEEP – Cynthia Thorson, Richard Thorson

12-18 months Bitch
1. SEAWORTHY’S LOOKOUT HERE I COME – Suzanne Malick, Jan Malick

Novice Bitch
1. Fishbay’s Easy Breezy Beautiful Cover Girl – Linda Adams

Bred by Exhibitor Bitch
1. JEWEL DE AGUA NYMERIA NAP NAJ NF – Katrina Jackson

American Bred Bitches
1. STARGAZER’S ULTIMATE ANCORA – Gail Snow, Tiffany Skinner

Open Bitches
1. EAUCHIEN’S CORAZETTI – Dixie Matson, Leslie McCracken
2. SPYGLASS’S SASSEA LEGEND AT FISHBAY – Linda Adams
3. SISU LIFE’S QUEEN OF QUITE A LOT – Hallie Howe, Judy Lacy

Winners Bitch: STARGAZER’S ULTIMATE ANCORA – Gail Snow, Tiffany Skinner
Reserved Winners Bitch: EAUCHIEN’S CORAZETTI – Dixie Matson, Leslie McCracken

Veteran Bitches 7- 10 years
1. GCH HELM’S ALEE CAPERCAILLIE – Doug Forsythe, Joanne Forsythe
2. CH MARINELLA’S YOU’RE THE DEVIL IN DISGUISE – Kristle Marangon, Hana Marangon, Natasha Marangon

Veteran Bitches 10 years and older
1. GCH FISHBAY’S FAITH, HOPE AND LOVE – Linda Adams

Best of Breed: GCH HELM’S ALEE CAPERCAILLIE – Doug Forsythe, Joanne Forsythe
Best of Winners: STARGAZER’S ULTIMATE ANCORA – Gail Snow, Tiffany Skinner
Best of Opposite: GCHS CH MARINELLA’S YOU GIVE ME… FEVER – Kristle Marangon, David Marangon

Award of Merit: GCH MARINELLA’S SMOOTH CRIMINAL AT ARKANGEL – Laura Thost, Kristle Marangon
Select Dog: GCH CH MARATIME CARLITO SHALL WE DANCE? – Owners: Gordana George, Michael George
Select Bitch: CH MARINELLA’S A LITTLE LESS CONVERSATION – Kristle Marangon, Natasha Kramlich, Tiffany Skinner, Jennifer Holmberg

Best Veteran: GCH HELM’S ALEE CAPERCAILLIE – Doug Forsythe, Joanne Forsythe
Best Junior Handler: CH COLD IRON’S IRON HEART – Pam Hill

Brood Bitch: CH MARINELLA’S YOU’RE THE DEVIL IN DISGUISE – Kristle Marangon, Hana Marangon, Natasha Marangon

PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES – Judge Ingrid Lyden

PUPPY SWEEPSTAKES

6-9 months Puppy Dog
1. SISU LIFE’S JOURNEY TO THE PAST – Hallie Howe, Ashley Nagle

9-12 months Puppy Dog
1. CASCADE SITTIN’ ON THE DOCK OF THE BAY – Cynthia Thorson, Richard Thorson
2. JEWEL DE AGUA’S LUCKY STAR – Susan Salvin

12-15 mos Puppy Dog
1. GCH MARINELLA’S RUN DEVIL RUN – Candice Duclos, Jason Duclos, Kristle Marangon
2. SISU O’CAPTAIN MY CAPTAIN – Hallie Howe

9-12 mos Puppy Bitch
1. CASCADE A BAKER’S DOZEN – Cynthia Thorson, Richard Thorson
2. CASCADE ROLLING IN THE DEEP – Cynthia Thorson, Richard Thorson

Best in Puppy Sweepstakes: GCH MARINELLA’S RUN DEVIL RUN – Candice Duclos, Jason Duclos, Kristle Marangon
BOS Best in Puppy Sweepstakes: CASCADE A BAKER’S DOZEN – Cynthia Thorson, Richard Thorson

VETERANS SWEEPSTAKES

7-10 yr. Bitch
1. GCH HELM’S ALEE CAPERCAILLIE – Doug Forsythe, Joanne Forsythe
2. CH MARINELLA’S YOU’RE THE DEVIL IN DISGUISE – Kristle Marangon, Hana Marangon, Natasha Marangon
3. GCH CH JEWEL DE AGUA SOFIA CD RN NA NAJ OAP OJP OFP CGCA – Katrina Jackson

10 yr and older Bitch
1. GCH FISHBAY’S FAITH, HOPE AND LOVE – Linda Adams

OBEDIENCE AND RALLY – Judge Betty Brask

OBEDIENCE

Utility Class B
1. CASCADE JOSIE GIRL – David Nelson

Beginner Novice A
1. FISHBAYS ISABELLA RN – Suzanne Mason

High in Trial: CASCADE JOSIE GIRL – David Nelson

RALLY

Rally Advanced B
1. FISHBAY’S MERCHANT OF VENICE CD BN RE AX AXJ OF CGCA TKA – Rachel Cullen
2. FISHBAYS ISABELLA RN – Suzanne Mason

Rally Excellent B
1. FISHBAY’S MERCHANT OF VENICE CD BN RE AX AXJ OF CGCA TKA – Rachel Cullen
2. FISHBAYS ISABELLA RN – Suzanne Mason

High Combined: FISHBAY’S MERCHANT OF VENICE CD BN RE AX AXJ OF CGCA TKA – Rachel Cullen

Our club also sponsored two supported entries, one on Friday, May 18, in the name of our club, and one on Saturday, in the name of the PWDCA.

Friday, May 18 – Supported Entry

CONFORMATION

Best of Breed: GCH CH MARATIME CARLITO SHALL WE DANCE – Gordana George, Michael George
Best of Opposite: CH MARINELLA’S A LITTLE LESS CONVERSATION – Kristle Marangon, Natasha Kramlich, Tiffany Skinner, Jennifer Holmberg
Best of Winners: SPYGLASS’S SASSEA LEGEND AT FISHBAY – Linda Adams

Winners Dog: CASCADE SITTIN’ ON THE DOCK OF THE BAY – Cynthia Thorson, Richard Thorson
Winner Bitch: SPYGLASS’S SASSEA LEGEND AT FISHBAY – Linda Adams

RALLY
FISHBAY’S MERCHANT OF VENICE CD BN RE AX AXJ OF CGCA TKA – Rachel Cullen

Saturday, May 19 – Supported Entry

CONFORMATION

Best of Breed: GCHS CH MARINELLA’S YOU GIVE ME… FEVER – Kristle Marangon, David Marangon
Best of Opposite: EAUCHIEN’S CORAZETTI – Dixie Matson, Leslie McCracken
Best of Winners: EAUCHIEN’S CORAZETTI – Dixie Matson, Leslie McCracken

Winner Dog: TANAKI’S HAPPILY EVER AFTER – Valerie Berry, Kayla Penney
Winners Bitch: EAUCHIEN’S CORAZETTI – Dixie Matson, Leslie McCracken

OBEDIENCE
CH ALTO MARE LOOKOUT ROCKETMAN CD BN RE CGC – Darlene Brushwein, Suzanne Malick


2018 Regional Show Committee

Conformation Pro-tempore Chair: Cynthia Kongorski
Committee Member: Molly Speckhardt
Trophies: Susan Salvin
Communications: Kimberley Hart
Obedience / Rally Chair: Cynthia Kongorski